
red. Katarzyna Siwczyk
Katarzyna Siwczyk – redaktorka, dziennikarka, autorka książek o Śląsku i śląskiej tożsamości („Żeby zrozumieć Śląsk”, „Kobiety ze Śląska”). Od 15 lat związana z mediami w województwie śląskim. Pracowała w Dzienniku Zachodnim, Telewizji TVT, Wydawnictwie Vectra, obecnie realizuje podcasty naukowe Politechniki Śląskiej oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Za realizowany podcast naukowy „Pogadajmy o nauce”, realizowany z zespołem Centrum Promocji i Komunikacji Politechniki Śląskiej otrzymała nagrody „Pop Science 2024” i Nagrodę Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „Prom” w kategorii „Uczelniane media 2025”.
Prowadzi spotkania autorskie, debaty i konferencje o szerokiej tematyce (tożsamość kulturowa, edukacja medialna i ekologiczna, transformacja energetyczna, cyberbezpieczeństwo, wyzwania związane z AI).
Jest także doktorantką w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Śląskiego, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne w ramach laboratorium dziennikarskiego oraz realizuje badania na temat liderów opinii w mediach oraz ich roli i wpływu na społeczeństwo.
Jej zainteresowania naukowe dotykają medialnych aspektów związanych z tożsamością śląską i transformacją społeczną i energetyczną woj. śląskiego. Jest autorką artykułów naukowych nt. roli liderów opinii w procesie transformacji województwa śląskiego i reprezentowania interesów Ślązaków w mediach regionalnych.
W 2024 r. kierowała grantem dofinansowanym z dotacji Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli, w ramach Programu Grantowego „Nauka Młodych” – Europejskie Miasto Nauki 2024″. W ramach projektu„Śląscy liderzy opinii czyli Nieoficjalna Reprezentacja Ślązaków”. W ramach projektu zrealizowano badania mieszkańców woj. śląskiego oraz przygotowano wystawę. W grancie uczestniczyli studenci Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Śląskiej.
W projekcie „Go Green, Go Digital” podzieli się swoją wiedzą nt. znaczenia i roli mediów w procesie przemian społecznych zachodzących w województwie śląskim; przedstawi wyniki badań nt. roli liderów opinii w województwie śląskim i sposobów prowadzenia komunikacji nt. transformacji w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem transformacji społecznej. Dzieli się wiedzą nt. znaczenia transformacji cyfrowej i mediatyzacji sfery publicznej na przemiany społeczne w regionie.

mgr inż. Ewa Głuszek
Jako kierowniczka Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, od lat angażuje się w działania edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości na temat roli surowców mineralnych w rozwoju gospodarczym i technologicznym. W ramach projektu „Go Green, Go Digital” prowadzi zajęcia, które łączą tradycję górnictwa z wyzwaniami współczesności. Pokazuje, jak istotne jest zrozumienie przeszłości
i teraźniejszości sektora wydobywczego dla zrównoważonej przyszłości. Poprzez prelekcje, interaktywne spotkania i działania edukacyjne dąży do zwiększania świadomości społecznej na temat surowców oraz ich znaczenia w kontekście globalnych wyzwań.
Podczas swoich warsztatów realizuje zagadnienia:
- „Górnicze skarby” jako fundament dziedzictwa przemysłowego Górnego Śląska – ukazując znaczenie historyczne i kulturowe górnictwa w regionie,
- „Górnicze skarby” jako klucz do globalnej transformacji – omawiając rolę surowców mineralnych w rozwoju nowoczesnych technologii
i zrównoważonej gospodarki.
W projekcie „Go Green, Go Digital” dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pokazać, że górnictwo to nie tylko historia, ale także kluczowy element rozwoju nowoczesnych technologii i zielonej gospodarki. Zaprasza do wspólnego odkrywania fascynującego świata geologii i surowców mineralnych!
dr hab. Zygmunt Łukaszczyk – Profesor Politechniki Śląskiej
Studia z zakresu fizyki, ukończył na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego. Jest także absolwentem Studium Podyplomowego „Gospodarka samorządowa” w Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Studiów Podyplomowych Prawno-Samorządowych Polskiej Akademii Nauk, Studiów Podyplomowych w Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych
w Warszawie i Podyplomowych Studiów Menadżerskich na Uniwersytecie Warszawskim, zdał egzamin na członków rad nadzorczych.
W 2012 r. roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych a w 2022 r. doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo
i energetyka.
Pełnił wiele funkcji zarządczych w spółkach kapitałowych oraz w administracji publicznej (Prezydent m. Żory, w latach 2007-2014 Wojewoda Śląski). Przez wiele lat Wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. odpowiedzialny za procesy restrukturyzacyjne, inwestycyjne, majątkowe
i środowiskowe. W okresie tym przeprowadził m.in. restrukturyzację Koksownii Przyjaźń oraz współpracował przy opracowaniu i wdrożeniu Grupy Węglowo-Koksowej. Pełnił funkcję Prezesa Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego sp. z o.o., Wiceprezesa JSW KOKS S.A., oraz
Prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego S.A.. Posiada wieloletnią praktykę w Radach Nadzorczych spółek kapitałowych w tym spółki giełdowej oraz negocjacjach jako umiejętności menedżerskiej. Członek wielu organizacji gospodarczych zarówno krajowych (RIPH, GIPH, ŚFPP)
jak i zagranicznych (b. Prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego – EURACOAL w Brukseli).
Aktualnie Radca Izby oraz członek Komitetu ds. Edukacji przy RIPH w Gliwicach ponadto Przewodniczący Komitetu Energia i Przemysł Śląskiej Federacji Przedsiębiorców Polskich. Autor lub współautor wielu publikacji
i ekspertyz naukowo-badawczych z zakresu przekształceń własnościowych, innowacyjności przedsiębiorstw oraz zarządzania procesami w górnictwie, koksownictwie, energetyce oraz gminach. Posiada doświadczenie związane z praktycznym wykorzystaniem wyników badań naukowych w działalności przemysłowej, naukowej i usługowej. Bezpośrednio zaangażowany w szereg projektów gospodarczych
w sektorze energetycznym, informatycznym i samorządowym. Współorganizator wielu konferencji naukowo-technicznych.
Zaangażowany na rzecz ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz zrównoważonego rozwoju.
Laureat nagrody Zielonego Czeku WFOŚIGW. W swej ponad 35-letniej działalności został uhonorowany wieloma prestiżowymi wyróżnieniami
i odznaczeniami państwowymi, do których należą m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Z zamiłowania żeglarz.


dr hab. inż. Ewa Brągoszewska, prof. Politechniki Śląskiej
Ekspertka w zakresie mikrobiologicznej jakości powietrza atmosferycznego i wewnętrznego. Od wielu lat prowadzi badania nad aerozolami biologicznymi oraz oceną narażenia ludzi na bioaerozole w środowisku pracy i pozazawodowym. Jest autorką i współautorką licznych publikacji oraz uczestniczką wielu projektów badawczych
i dydaktycznych.
W ramach projektu „Go Green, Go Digital” realizuje zajęcia edukacyjne poświęcone tematyce zrównoważonego rozwoju i ekologii. Prowadzi warsztaty i aktywności dla dzieci i młodzieży – m.in. dotyczące oznakowania ekologicznego i codziennych eko-nawyków – które mają na celu rozwijanie postaw prośrodowiskowych i wrażliwości ekologicznej.
W 2022 roku, osiem lat po obronie doktoratu, uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Uczestniczyła w wielu stażach naukowo-badawczych, m.in. w Italian National Research Council’s Institute for Atmospheric Pollution Research w Rzymie, na Uniwersytecie w Katanii oraz na Uniwersytecie Handan w Chinach.
Brała udział w 12 projektach naukowych – w tym w pięciu jako kierowniczka zadań badawczych. W latach 2019–2022 kierowała projektem finansowanym przez NCN pt. „Ocena skuteczności działania oczyszczaczy powietrza stosowanych w obiekcie edukacyjnym, w celu zmniejszenia narażenia dzieci na aerozole biologiczne”.
Była ekspertką merytoryczną m.in. w programie Strategic Priorities Fund: Clean Air Programme, realizowanym przez Natural Environment Research Council (UK) – jednym z kluczowych brytyjskich programów wspierających badania nad jakością powietrza i zdrowiem publicznym.
W latach 2019–2021 była wykonawcą projektu KATAMARAN (NAWA), którego celem było opracowanie wspólnych studiów II stopnia we współpracy z Uniwersytetem w Lizbonie. Efektem jest zrealizowany międzynarodowy program wspólnych studiów magisterskich, w języku angielskim, o kierunku „Sustainable Energy Engineering”.
Od 2023 roku jest opiekunką i założycielką Studenckiego Koła Naukowego „The Air Quality Team”, z którym prowadzi działania edukacyjno-badawcze na rzecz poprawy jakości powietrza. Na swoim macierzystym Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki wdraża nowoczesne metody nauczania, takie jak case studies czy nauczanie projektowe (PBL).
W 2024 roku pełniła funkcję koordynatorki Tygodnia Eko – wydarzenia zorganizowanego w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice. Nawiązała współpracę z wieloma partnerami zewnętrznymi i czuwała nad realizacją ponad 30 aktywności promujących ekologię, ochronę powietrza i zrównoważony rozwój – dla uczestników w każdym wieku.
Jej pasją jest nie tylko nauka, ale i przekładanie jej wyników na działania społeczne – z myślą o zdrowszym i bardziej zrównoważonym świecie. Prywatnie – pasjonatka dobrej muzyki rockowej i wielka miłośniczka psów.